Egykori önmagamtól az új énemhez szólva

Elfogadom és szeretem magam úgy, ahogy vagyok és annak, aki vagyok.

Megerősítem magamban, hogy:

  • hálásnak érzem magam azért, mert a szüleim életre hívtak
  • hálásnak érzem magam azért, mert egészséges vagyok
  • hálásnak érzem magam azért, mert van egy szerető származási és egy szerető saját családom
  • hálásnak érzem magam azért, mert van egy áldott, jó férjem és egy gyönyörű gyermekünk
  • elfogadom, hogy a gyermekem születési módjának oka volt, tapasztalásra/tapasztalatszerzésre volt ott és akkor, valamint az azóta eltelt időben szükségem
  • a nőiségem egyik lényegi része új formát kapott, megújult és képes vagyok arra, hogy feloldódjak, elengedjem magam ismét az intimitásban
  • okos, értelmes, szerethető és vonzó vagyok
  • szépen fogok beszélni, mert akkor a gondolataim is tiszták lesznek, energiával telítődöm
  • ha változtatni vágyok, akkor azért lépéseket teszek
  • csak annyi feladatot vállalok el, amit a magam erejéből teljesíteni képes vagyok

Rozsdás és a suli

Rozsdás (Á.) izgalommal várta az iskolát a tavalyi tanévben.

Amikor megkérdeztük tőle, mit szól ahhoz, hogy új helyre megy szeptembertől, azt mondta: “Nem félek, mert legalább ott lesz Sz.” (egykori ovistárs – aki nem mellesleg kettejük közös megegyezése alapján leendő felesége is egyben).

Időközben úgy alakult, hogy nem egy osztályba kerültek. Ez sem törte le a lelkesedését, hisz biztosítva van számára, hogy bármikor találkozhassanak egymással.

Lévén nincs kortárs közössége, ahova járhatna, abban állapodtunk meg a suli vezetőségével, hogy heti 3 napon, reggel 8-tól ebédig bent lesz. Ebéd után jön haza. A bent eltöltött idő alatt tanul és biztosítják számára az előírt fejlesztő foglalkozásokat.

Az első napján kicsit izgulva, ugyanakkor örömmel ment be a társaihoz, tanítójához. A Marsos-űrhajós textilszütyőjében vitte magával Marslakót és Missyt a gyerekeikkel (már 4 porontyuk van), Miszter Tényt és Furkászt.

Hálásak vagyunk, hogy volt két évünk a Marsban, mert így lett viszonyítási alapunk, hogyan lehet másképp is csinálni a sulit, a tanítást-tanulást.

Ezeket a személyes élményeket, tapasztalatokat munícióként viszi magával Rozsdás a mostani közösségébe és én is ebből töltekezem.

Előítéletesen azt gondoltam, hogy “mélyvíz” lesz a Mars után a “közoki”.

Egyelőre tévedni látszom – bár továbbra is vannak bizonytalan érzéseim.

Még ki kell épülnie a teljes bizalmamnak a suli felé – ami elég megtépázott lett az elmúlt közel egy évtized “viharai” miatt. Adok nekik esélyt bizonyítani. Én is törekszem arra, hogy elhagyjam a “lövészárkomat”, “csípőből tüzelés” helyett a valós és kölcsönös együttműködés a célom Rozsdás érdekében. (A bennem élő anyagtigris szunnyad, Mamazon ‘stand by’-ba rakva.)

Az, hogy könnyedén, “zokszó” és “ideggörcs” nélkül tudtam elengedni Rozsdást egy számára és számomra is abszolút idegen-ismeretlen környezetbe, az több ember személyes hatásának köszönhető.

Íme a lista – a nem is olyan távoli emlékeim szerint – a teljesség igényével (ha kihagytam volna mégis valakit, az bátran vegyen-vigyen magával bármit az alábbi köszönetnyilvánításból):

– Köszönöm I. a bizalmat, amit megszavaztál nekünk 2 éve, s azt a nyitottságot, szeretetet, amivel és ahogyan Rozsdáshoz fordultál. Furkász Forever

– Köszönöm B. azt a fajta mindent átölelő és megtartó szeretetedet, amivel fogadtad és ahogyan tanítottad Rozsdást.

– Köszönöm D. a szeretetedet, az odaadásodat, figyelmedet Rozsdás iránt.

– Köszönöm Á. a szeretetedet, az érző és értő figyelmedet, amivel mindig kísérted Rozsdást.

– Köszönöm K. a szeretetedet és az osztatlan figyelmedet, amivel megajándékoztad Rozsdást.

– Köszönöm D., hogy “csendes Don”-ként szeretted Rozsdást és foglalkoztál vele mindig.

– Köszönöm a Marsos gyerektársak és szülőtársak mindegyikének, hogy szeretettel be- és elfogadták Rozsdást – s vele együtt az én jelenlétemet is a csoport hétköznapjaiban.

Ez a mindent átfogó szeretet, bizalom és hit az, ami erőt ad és megtart minket a kis családommal.

Köszönöm a férjemnek és magamnak, hogy volt és van elég lelki és egyéb erőforrásunk felelősséggel dönteni Rozsdás (Á.) sorsáról.

Jó utat kívánunk Mindenkinek, bárhol is tartsatok most a saját ösvényeiteket járva!

Szeretettel,

Rozsdás (Á.), I., Évi

Anyának lenni

A kezdet…

… egy őszi napon tudtam meg, hogy anya leszek.

Érdekes és egyben furcsa volt az érzés, amit megéltem e tény ismeretében: öröm és kétségbeesés.

A „Juj, de jó!” és az „Úristen, hogy fogom csinálni!” kettős egyvelege; a várandósság 9 hónapja alatt valamiféle várakozással teli vegyes izgalom vagy inkább félelem (?) lett az útitársam a férjem és a hasamban gyarapodó magzatom mellett.

Anyának lenni áldás és teher is egyben – nekem.

Áldás, mert egy misztérium része lehetek azzal, hogy életet adok valakinek.

Teher, mert felelősnek lenni azért, aki tőlem függ, nagy feladat, vállalás.

Nálam az anyává válás eufóriája jóval később jelentkezett csak, talán érthető is, ha azt mondom, hogy a gyermekem születése körüli bonyodalmak közepette – az akut rosszullétem folytán oxigénhiányos állapotba került – és az azt követő időszakban, a gyógyító terápiája során, erre minimális szabad vegyértékem maradt.

Apránként mertem/tudtam átadni magam az érzésnek:

A legelején annak örültem, hogy életben maradt, aztán a következő örömcsepp akkor jött, amikor három héttel a születése után, először a kezembe foghattam, utána a „végre itthon!”-lét hozott némi megnyugvást, majd pedig azok a lépcsőfokok, amikre fellépkedve együtt a segítőinkkel nagy eredményeket érhettünk el a fejlődésében, minek köszönhetően “újradrótozta” magát.

A kezdetektől fogva – mintegy énvédő mechanizmusként – a gyermekemre egészséges emberként tekintettem – a drámai diagnózis ellenére is -, valahogy zsigerből stoppoltam, elvetettem minden olyan bekúszó gondolatot, ami ennek ellenkezőjét sugallta volna.

Hiszem, hogy ő befogadó volt arra, amit kapott, kiegészítve azt egy hatalmas szeretet-burokkal.

Milyen volt a történteket megélni anyaként? Erre kétféle válaszom van:

  • visszanézve: úgy vélem, ki lehetett bírni, meg lehet csinálni.
  • ott és akkor benne lenni a folyamatban: őrjítő.

Emlékszem, annak idején – az inkubátora mellett állva – azt mondogattam magamnak, hogy én leszek a világ legboldogabb anyukája, ha ordítani fog egész nap, csak halljam a hangját és akármilyen csintalan lesz, az úgy lesz rendben.

Hááát, még ma is így gondolom ezt, némi hajtépéssel megspékelve, s egy cseppet átértékelve…

Évi